KOSMOSEVABARIIK 100

 
Igale koolile satelliitsidet vastuvõttev amatöörraadio!
 
 
 
 
 

 

 

Taust:

 

Raadiolainete ja nende omaduste avastamine võimaldas inimestel rabavalt muuta viisi, kuidas omavahel suheldi. Õige pea sai sõnumeid saata pikkade vahemaade taha pea silmapilkselt. Tänapäevalgi toimub suur osa inimeste vahelisest suhtlusest just raadiolainete najal - raske on kujutada ette oma elu ilma mobiiltelefoni või wifi-ühenduseta. 

 

Kuid raadiolainete rakenduslik külg meie moodsas tehnoloogias on veelgi laiem – näiteks radarid, kaugkontroll, kaugseire, mikrolaineahjud ja loomulikult satelliitside on kõik üles ehitatud ühele füüsikalisele avastusele. Meie töös on sellest nimekirjast kõige olulisem muidugi satelliitside. Ilma selleta ei oleks võimalik suhelda orbiidile või avakosmosesse saadetud satelliitidega, kontrollida nende tööd või laadida alla uurimistulemusi. 

 

Mõeldes satelliitside vastuvõtmiseks vajamineva tehnika peale, ilmuvad silme ette kindlasti mitme- kuni mitmekümne meetrise läbimõõduga antennilahmakad. Selliseid omale koju hankida oleks keeruline. Kuidas me siis lubame, et iga kool, kes soovib võib omale satelliitsidet vastuvõtma raadio ehitada?

 

Tegelikult sõltub antenni suurus sellest, kui kaugel raadiosignaali saatev satelliit asub ja kui tugevaid signaale välja saadab. ESTCube-2 hakkab näiteks lendama Maa-lähedasel orbiidil, orienteeruvalt 500 km kõrgusel. Selliselt kõrguselt on võimalik satelliidi ülelennul signaali püüda ka meetri pikkuse Yagi antenniga (kujuta ette pikk pulk, millel on risti väiksemad pulgad). Raadiolaineid tõlgendavad seadmed ja arvutitarkvara pole aga liialt kallis ega nende kasutamine keeruline selgeks saada. Tõsi, taoline komplekt suudav satelliidiga suhelda vaid “piiksutades” (ehk käske pole võimalik saata ja pilte alla laadida), kuid kui põhitõed selged, on võimalik oma riistvara pagasit laiendada ning asuda avastama Maa tehiskaaslaste põnevaid võimalusi. Mitmed satelliidid on saadetud orbiidile just hariduslikel eesmärkidel ja võimaldavad kõigil kogutud andmeid alla laadida.